Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС
I. Информация за контакт с възложителя:
- Име, постоянен адрес, търговско наименование и седалище:
„АРЕСГАЗ“ ЕАД, 1301 София, район „Триадица”, ул. „Алабин“ №36, ет.2, БУЛСТАТ 813101815
- Пълен пощенски адрес: гр. Варна, ул. „Цар Симеон I” №25,
- Телефон, факс и e-mail.: тел. 052 / 920 920; 054 / 930 930; факс 052 / 630 544;
е-mail: office@aresgas.bg, www.aresgas.bg
-
- Лице за контакти: инж. Тодорка Джинова – Ръководител Направление Инвеститорски контрол в „АРЕСГАЗ“ ЕАД – тел. 0886 06 29 32; инж. Евгени Христов – Ръководител проектиране в „Черноморска газова компания“ ЕООД – тел. 0887 00 54 04.
II. Резюме на инвестиционното предложение:
- Характеристики на инвестиционното предложение:
а) размер, засегната площ, параметри, мащабност, обем, производителност, обхват, оформление на инвестиционното предложение в неговата цялост:
Инвестиционното предложение е за проектиране и изграждане на линеен обект – газопровод от полиетиленови тръби с висока плътност РE 100 SDR 11 Æ 200, който ще работи под налягане 1 МРа и ще захранва газоразпределителната мрежа на гр. Шумен с природен газ. Дължината на газопровода ще е около 860 м. и ще бъде реализиран извън урбанизираната територия, в сервитута на бул. „Симеон Велики“, в ПИ 83510.60.133 с капацитет 10000 нм3/ч.
б) взаимовръзка и кумулиране с други съществуващи и/или одобрени инвестиционни предложения:
Началната точка на газопровода е съществуващ газопровод, захранващ с природен газ „САРК България“ АД, представляващ Етап 23 от ГРМ на гр. Шумен и въведен в експлоатация с РП №СТ-05-399/22.03.2019, а крайната е проекто-трасе на Клон 14 – втори етап на строителство, за който има издадено и действащо Разрешение за строеж № 34 от 12.02.2013 г.
в) използване на природни ресурси по време на строителството и експлоатацията на земните недра, почвите, водите и на биологичното разнообразие:
Предвижда се при изграждането на газопровода да се използват тръби от полиетилен висока плътност РЕ100, SDR 11. Газопроводът ще се изгради изцяло подземно, като под тръбите и над тях се поставя слой с дебелина 0,1 м от мека подложка – пясък или мека пръст без примеси, след което изкопът се запълва в последователност определена от технологичните изисквания за възстановяване на засегнатия терен в първоначалния му вид. Единствените допълнителни строителни материали са пясък, трошен камък с различна фракция, асфалтобетон или бетон, в зависимост от финалната настилка, която ще се възстановява. В хода на строителството и при експлоатацията на газопровода не се използват други природни ресурси.
г) генериране на отпадъци – видове, количества и начин на третиране, и отпадъчни води:
По време на строителството в зависимост от покритието на терена, по които ще преминават трасетата на газопроводите, ще се генерират отпадъци (асфалтови смеси, почва и камъни, излишна земна маса и др.), които ще се предават на регламентирани площадки или на депа за неопасни отпадъци. Не се очаква замърсяване от изтичане на горива от строителната техника. Отделените битови отпадъци ще се събират в полиетиленови торби и ще се изнасят до определените за целта места.
Събирането и транспортирането на отпадъците ще се извършва от фирма, притежаваща съответния регистрационен документ.
По смисъла на Наредба № 2 от 23.07.2014 г за класификация на отпадъците, същите са с кодове 170504 – почва и камъни и 170302 (асфалтови смеси, , различни от упоменатите в код 17 03 01). Депата и площадките, на които се предават строителните отпадъци е необходимо да притежават разрешение за извършване на дейности за третиране на отпадъци. При реализиране и експлотация на газоразпределителната мрежа не се очаква формиране на отпадъчни води.
д) замърсяване и вредно въздействие; дискомфорт на околната среда:
Замърсяване и дискомфорт на околната среда би се получило единствено по време на строително-монтажните работи на газопровода, но те ще бъдат локални, незначителни и обратими. По време на строителството в зависимост от покритието на терена, по които ще преминават трасетата на газопроводите, ще се генерират отпадъци (асфалтова настилка, камъни, излишна земна маса и др.), които ще се предават на оторизирани фирми за събиране на отпадъци. Не се очаква замърсяване от изтичане на горива от строителната техника. Отделените битови отпадъци ще се събират в полиетиленови торби и ще се изнасят до определените за целта места.
Нормалната експлоатацията на газопровода няма да предизвиква замърсяване и дискомфорт на околната среда и или да генерира шум.
е) риск от големи аварии и/или бедствия, които са свързани с инвестиционното предложение:
Риск от аварии и инциденти има по време на строително–монтажните работи, като с цел намаляването им, до строителната площадка се допускат само лица, които имат необходимата квалификация и са предварително инструктирани относно работа при съответните условия. В работния проект се включват план за безопастност и здраве и инструкция за пожарна безопасност. Те следва да се спазват, като за това съблюдава техническият ръководител на обекта. Строителната площадка се сигнализира и огражда с предпазни ограждения.
По време на експлоатация на газоразпределителната мрежа, рискът от аварии и инциденти е сведен до минимум, поради това, че газопроводните тръби са подземно положени, а надземните съоръжения са защитени срещу нерегламентирана намеса на трети лица.
ж) рисковете за човешкото здраве поради неблагоприятно въздействие върху факторите на жизнената среда по смисъла на § 1, т. 12 от допълнителните разпоредби на Закона за здравето:
Реализацията на инвестиционното предложение ще окаже положително въздействие върху някои фактори на жизнената среда. То няма да повлияе на водите, предназначени за питейно-битови нужди и къпане или на минерални, предназначени за пиене или за използване за профилактични, лечебни или за хигиенни нужди. Предложението няма да предизвика йонициращи лъчения, шум, вибрации, нито химични или биологични фактори, които да окажат влияние върху човешкото здраве. Дишане на по-чист въздух, осигуряване на оптимални температури за живот и работа при по-ниски цени и намаляване на производствените раходи, намаляване замърсяването от разливи на горива, спиране потоците на изхвърляни твърди частици и отпадъци от изгорени въглища и дърва са очакваните ефекти от изграждането на газопровода.
- Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:
Инвестиционното предложение ще се реализира на територията на община Шумен, извън урбанизираната територия на гр. Шумен, на територията на ПИ 83510.60.133. Началната точка на газопровода и крайната се определят със следните координати в координатна система 2005 UTM зона 35:
- Начална точка на газопровод (приблизителна) – X= 4795289.7793 Y=4795289.7793 Крайна точка на газопровод (приблизителна) – X= 4795203.9102 Y=620800.7760
Географските координати на газопровода с точност ще бъдат определени при изготвяне на ПУП. По време на строителството ще се използва площта около газопровода, предвидена за сервитут съгласно Наредба № 16 от 9 юни 2004 г. за сервитутите на енергийните обекти.
- Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет, включително на съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС:
Основните процеси при реализацията на инвестиционното предложение, включват проучвателни дейности, проектиране, строително монтажни работи, доставка и монтаж на технологичното оборудване.
Проектирането е първоначалният процес и е свързано с изготвяне на проектните материали по всички части, съгласно изискванията на нормативните документи.
След одобряване и оторизиране на проектите инвеститорът ще пристъпи към тяхното изпълнение (строителство, монтажни дейности и т.н.). Ще се прокарат и изградят връзките с инфраструктурните мрежи (газопровод).
Не се предвижда генериране на опасни вещества съгласно приложение № 3 към ЗООС
- Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:
Инвестиционното предложение няма да породи нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура
- Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:
Проектът ще се реализира през 2021 – 2022 година. В рамките на инвестиционните проекти се прилага План за организация и изпълнение на строителството и План за безопасност и здраве при изпълнение на СМР. Експлоатацията на газопровода се осъществява от екип по поддръжка и експлоатация, съгласно определена в инструкции схема на работа.
- Предлагани методи за строителство:
Земните работи включват направа на траншея в земни почви и обратно засипване. При затревените участъци изкопът на траншеята се извършва след изземване на хумуса, а обратното засипване – преди връщане на хумуса. Ширината на ивицата, от която се изземва хумуса, зависи от характера на терена, през който минава трасето, а дълбочината е винаги 0,45м. Хумусът се запазва в близост до изкопа или се депортира. След засипване на траншеята хумусът се връща, разстила се като най-горен пласт и се заглажда. Изкопите, в близост до подземните комуникации и други “тесни” места, да се извършват ръчно с повишено внимание, под контрола на Инвеститора и организациите, стопанисващи тези комуникации.
Пресичането и успоредното полагане на газопровода с други проводи се осъществява при спазване изискванията на Наредбата за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ и Наредба №6 за техническите правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за пренос, съхранение, разпределение и доставка на природен газ и Наредба № 8 за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места.
Честа практика за полагане на газопроводните тръби (с оглед да не се нарушава целостта на пътната настилка и да не се налага промяна в движението на моторните превозни средства) е да се използва метода на хоризонтално сондиране и при пресичане на пътни ленти.
- Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:
Предложението е доказано по силата на издадени Лицензия № Л-132-08/27.05.2013 г. за осъществяване на дейността разпределение на природен газ на обособена територия „Добруджа”, Лицензия № Л-132-12/27.05.2013 г. за осъществяване на дейността снабдяване с природен газ от краен снабдител за обособена територия „Добруджа”.
- План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:
Приложена е Ситуация на Разпределителен газопровод извън урбанизираната територия по бул. „Симеон Велики“ ПИ 83510.60.133, свързващ Клон 14 – втори етап на строителство с Етап 23
- Съществуващо земеползване по границите на площадката или трасето на инвестиционното предложение:
Трасето на газопровода ще преминава през Поземлен имот 83510.60.133, област Шумен, община Шумен, гр. Шумен, Общинска публична собственост, вид територия – Територия на транспорта, НТП – За местен път,
- Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:
Трасето на газопровода не попада в нито една от защитени зони от националната екологична мрежа Натура 2000, намиращи се наблизо: BG0000382 „Шуменско плато” и BG0000602 „Кабиюк”. Инвестиционното предложение няма да предизвика отрязване, изкореняване или унищожаване на растения, т.к. то не засяга областите на естественото им разпространение. Няма опастност от увреждане на селскостопанските култури или отглеждан в близост добитък.
- Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство):
При строителството на газоразпределителна мрежа се използват естествени суровини-пясък и чакъл. Свързването на полиетиленовите тръби се осъществява посредством електрозаваряване, за което се използват преносими генератори. Временно изкуствено осветление на строителната площадка и работните места не се предвижда, тъй като строително – монтажните работи се извършват в светлата част на деня. При строителството се ангажират местни фирми и работна ръка, с което се намалява безработицата.
- Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
III. Местоположение на инвестиционното предложение, което може да окаже отрицателно въздействие върху нестабилните екологични характеристики на географските райони, поради което тези характеристики трябва да се вземат под внимание, и по-конкретно:
-
- съществуващо и одобрено земеползване; – не
- мочурища, крайречни области, речни устия; – не
- крайбрежни зони и морска околна среда; – не
- планински и горски райони; – не
- защитени със закон територии; – не
- засегнати елементи от Националната екологична мрежа; – не
- ландшафт и обекти с историческа, културна или археологическа стойност; – не
- територии и/или зони и обекти със специфичен санитарен статут или подлежащи на здравна защита. – не
IV. Тип и характеристики на потенциалното въздействие върху околната среда, като се вземат предвид вероятните значителни последици за околната среда вследствие на реализацията на инвестиционното предложение:
- Въздействие върху населението и човешкото здраве, материалните активи, културното наследство, въздуха, водата, почвата, земните недра, ландшафта, климата, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии:
Вредно влияние върху човешкото здраве не се очаква, защото инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с последващо влияние върху хората.
Въздействието се изразява в дишане на по-чист въздух, осигуряване на оптимални температури за живот и работа при по-ниски цени и намаляване на производствените раходи. Намаляване замърсяването от разливи на горива, спиране потоците на изхвърляни твърди частици и отпадъци от изгорени въглища и дърва.
Не се предвижда вредно въздействие и върху материални активи. Използването на природните ресурси е в нормални рамки за дейността.
Въздействие върху атмосферния въздух с емитиране на вредни вещества се очаква да е минимално, няма да се реализират горивни процеси или да се отделят високи нива на вредни емисии в атмосферата.
Въздействието върху територията на реализация (почви, растителен и животински свят, ландшафт) е пряко, незначително, възстановимо. Няма да се реализира въздействие върху животинският и растителен свят.
Въздействието върху повърхностните и подземните водите също ще е несъществено, минимално. Отпадъчни води от обекта не се генерират.
Вредните физични фактори ще се формират временно (през строителния период), въздействие минимално, обратимо, без кумулативен ефект. Очакваните инцидентни нива на шум при строителството ще са в границите на около 50 dBA.
Няма да има недопустимо вредно въздействие върху околната среда от генерирани отпадъци, тъй като те ще са минимално количество и дейностите с тях ще бъдат управлявани, съгласно действащата нормативна уредба.
Не се въздейства върху културно исторически паметници.
- Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до инвестиционното предложение:
Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвиква въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа.
При изпълнението на проекта не се очаква отрицателно въздействие върху растителността в района.
По отношение на животинския свят, при реализацията на инвестиционното предложение не се очаква отрицателно въздействие. Загубата на хабитати на някои гнездещи видове птици с природозащитен статус същото не се очаква.
- Очакваните последици, произтичащи от уязвимостта на инвестиционното предложение от риск от големи аварии и/или бедствия:
По време на експлоатация на газоразпределителната мрежа, рискът от аварии и инциденти е сведен до минимум, поради това че газопроводните тръби са подземно положени, а надземните съоръжения са защитени срещу нерегламентирана намеса на трети лица.
- Вид и естество на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно). пряко, кумулативно и временно(при строителни работи).
- Степен и пространствен обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой на населението, което е вероятно да бъде засегнато, и др.):
Касае територия извън урбаризираната територия в рамките на 1 поземлен имот
- Вероятност, интензивност, комплексност на въздействието:
Въздействието на природният газ като енергийно ефективно и екологично гориво е гарантирано.
- Очакваното настъпване, продължителността, честотата и обратимостта на въздействието:
Настъпването на въздействията е свързано с началото на строителните дейности. Продължителността на въздействията се ограничава основно по време на строителните дейности, а при експлоатация на обекта е сведена до минимум. По отношение на атмосферния въздух, водите, влиянието на отпадъците, вредните физични фактори, биоразнообразието въздействието е минимално и обратимо.
- Комбинирането с въздействия на други съществуващи и/или одобрени инвестиционни предложения:
Обектът е свързан с изграден Етап 23 на ГРМ – гр. Шумен и проектиран втори етап от строителството на Етап 14, с действащо разрешение за строеж.
- Възможността за ефективно намаляване на въздействията:
По време на изграждането и експлоатацията на газоразпределителната мрежа не се очаква генериране на високи нива на вредни емисии и вещества във въздуха.
Мероприятията за снижаване нивото на вредното въздействие върху околната среда по време на строителство на газопровдната инсталация, за избягването му или ликвидиране на последиците от него се свеждат до следното:
По отношение на прахоотделянето:
Всички дейности по изкопните работи се извършват при подходящи атмосферни условия (при слаби ветрове);
Прокопаването на траншеята, полагането на тръбите и обратната засипка се извършват на отделни участъци, в кратки срокове (времето между изкопаването и засипването е в рамките на светлата част на деня) с цел намаляване на емитирания прах от формираната строителна площадка;
Почистването на краищата на тръбите преди заварка чрез бластиране се осъществява в камерна кутия, за да се събира и оползотворява шлаката;
Механичното почистване на газопровода от вътрешната страна се извършва на къси отделни участъци и изтласкваният въздух да се почиства на изхода от праха;
Движението на автотранспортната и строителна техника по трасето се свежда до минимум. Камионите, с които се транспортират отпадъци от строителството на ГРМ се движат по определени от Община Шумен маршрут.
Прокопаването и обратната засипка се извършат с високопроизводителни машини, в кратки срокове.
Използват се машини, работещи по обекта в отлично техническо състояние по отношение на замърсяване на околната среда, недопускащи течове на нефтопродукти в почвата и незамърсяващи околнота среда.
- Трансграничен характер на въздействието: За този район няма
- Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с избягване, предотвратяване, намаляване или компенсиране на предполагаемите значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве: Няма такива.
- V. Обществен интерес към инвестиционното предложение: Няма проявен
Представител на Инвеститора:………………………
/инж. Т. Джинова/
