Приложение № 2 към чл. 6
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС
- Информация за контакт с възложителя:
- Име, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, търговско наименование, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.
„АРЕСГАЗ“ ЕАД, БУЛСТАТ 813101815
- Пълен пощенски адрес.
1301 София, район „Триадица”, ул. „Алабин“, № 36, ет.2„
- Телефон, факс и e-mail.
тел. 052 / 920 920; 054 / 930 930; факс 052 / 630 544, е-mail: office@aresgas.bg, www.aresgas.bg;
- Управител или изпълнителен директор на фирмата възложител:
инж. Даниеле Романело – Изпълнителен директор
- Лице за контакти:
инж. Тодорка Джинова – Инвеститорски контрол в „АРЕСГАЗ“ ЕАД – тел. 0886 06 29 32; инж. Евгени Христов – Ръководител проектиране в „Черноморска газова компания“ ЕООД – тел. 0887 00 54 04.
- Резюме на предложението.
Инвеститорът предвижда в бъдеще реализация на ИП с цел захранване с природен газ на поземлен имот ПИ 00182.34.61, област Варна, община Аксаково, гр. Аксаково, местност „Еди меше“, ЕКАТТЕ 00182, чрез изграждане и на разпределителен газопровод и отклонение изцяло в рамките на ПИ 00182.34.24., област Варна, община Аксаково, гр. Аксаково, местност „Еди меше“.
Инвестиционното предложение (ИП) е в резултат на издадени лицензии от ДКЕВР и договорни отношения с потребители на природен газ, а именно:
- Лицензия № Л-132-08/27.05.2013 г за осъществяване дейността разпределение на природен газ на териториите на общините Търговище и Омуртаг присъединена към обособена територия Добруджа;
- Лицензия № Л-132-12/27.05.2013 г. за осъществяване на дейността снабдяване с природен газ от краен снабдител на териториите на общините Търговище и Омуртаг присъединена към обособена територия Добруджа;
- Договор за присъединяване със съответния потребител. ИП
Територията предвидена за реализация е общинска публична собственост, и представлява Земеделска земя, категория 3, с начин на трайно ползване /НТП/ „За селскостопански път“.
Инвестиционното предложение е ново и е заявено от страна на „Аресгаз“ ЕАД – газоразпределително дружество, лицензиант за дейностите разпределение и снабдяване с природен газ от краен снабдител за територия „Добруджа“, доказани с издадени лицензии от КЕВР.
Дейностите за реализация на инвестиционното предложение са свързани с:
– проектиране;
– процидиране на проектите, съобръзно нормативните изисквания;
– строително-монтажни работи;
– експлоатация на разпределителен газопровод.
- Характеристики на инвестиционното предложение:
а) размер, засегната площ, параметри, мащабност, обем, производителност, обхват, оформление на инвестиционното предложение в неговата цялост;
Предвидено е полагане на газопровод (тръба от полиетилен висока плътност) с диаметър Ф 63 х 5.8 mm и дължина L= 135 m и газопроводно отклонение диаметър Ф 32 х 2.9 mm и дължина L= 3,0 m.
Предвиденият капацитет на посоченият газопровод е следния:
- максималната пропускателна способност, при очаквано налягане в ГРМ (5 bar) в точката на свързването им към мрежата и максимално допустима скорост на флуида 16 m/s за тръба Ф 63 х 5.8 – дебит 645 nm3/h;
- за тръба Ф 32 х 2.9 – дебит 146 nm3/h.
Площта на територията, която ще се ползва при изграждането изцяло попада в рамките на ПИ 00182.34.24. област Варна , община Аксаково, гр. Аксаково, Общинска публична собственост Земеделска земя категория 3, с начин на трайно ползване „За селскостопански път“.
След реализацията на ИП се определят и сервитутни зони около трасето, съгласно НАРЕДБА № 16 от 9.06.2004 г. за сервитутите на енергийните обекти диаметър на тръбата до Ду 300 mm със следните параметри:
- под полски пътища и в сервитути на общински и републикански пътища:
- ивици с широчина по 1 m от двете страни на газопровода;
Проектирането се състои в извършване на предпроектните проучвания и инвестиционно работно проектиране;
Процидирането на проектите включва съгласуването им с контролните органи, общинските администрации и експлоатационните дружества и издаване на документи за резрешаване на реализацията и експлоатацията на обекта (за изграждане и експлоатация), съгласно действащото национално законодателство.
Изграждането на обекта включва дейности по прокопаване на трасето/траншеите, полагане на тръбната разводка, монтаж на фитинги, контролна и спирателна арматура на предвиденото за транспортиране и разпределение на природен газ тръбопроводи, както и изграждане на съоръжения към тях и впоследствие обратна засипка и възстановяване на терена. Съгласно нормативните документи за подземни газопроводи е разрешено използването на метални тръби (стоманени тръби) или тръби от полиетилен висока плътност (PE-HD, PE 100). За надземни газопроводи и съоръжения се използват само метални тръби и фасонни части. Диаметрите на тръбите са определени на основа на хидравлични изчисления с критерий спазване на допустимите отклонения от зададеното работно налягане и скорост на транспортиране на природния газ.
Специфичните/конкретните строително – монтажни работи включват прокопаване на траншеи с широчина около 40-60 см и дълбочина средно 100 см, полагане на полиетиленови тръби върху мека подложка от пясък и след това досипване с пясък до 10 см над горната образуваща на тръбата. Траншеята се запълва с изкопаната почва, когато се преминава през некултивирани терени. В случаите, при които са нарушени покрития – асфалт, тротоарни плочки или затревяване, задължително същите се възстановяват в първоначалния им вид, при спазване на технологичната им последователност.
Алтернативи за местоположение
Инвестиционното предложение ще се реализира на територията на община Аксаково, извън урбанизираната територия на гр. Аксаково – ПИ 00182.34.24. област Варна , община Аксаково, гр. Аксаково, м. „Еди меше“, вид собственост Общинска публична, вид територия Земеделска категория 3, Начин на трайно ползване /НТП/ За селскостопански път. Проектния газопровод ще води началото си от проектиран, изграден и въведен в експлоатация газопровод от „ГРМ гр. Аксаково – Етап 6 – извън урбанизираната територия за Асфалтова база „Стимекс“ /тръба РЕ 100 SDR 11 Æ 110 х10/, който е включен в Решение № 102-ПР/2004 г.
Началната и крайната точки на газопровода са със следните координати в координатна система 2005 UTM зона 35:
- Начална точка (приблизителна) – X=4896398.586 Y=742219.082
- Крайна точка (приблизителна) – X=4896267.513 Y=742216.755
При избора на трасе е взето под внимание условието да са намери най-близка точка на присъединяване към съществуващата газоразпределитената мрежа на гр. Аксаково, по този начин да се определи най-късо трасе и да бъдат засегнати минимален брой поземлени имоти. Вземайки под внимание тези условия е определено предложеното трасе и друго алтернативно не се разглежда.
Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата за местоположение не са възможни поради това, че теренът предопределя единствената възможна алтернатива. Освен това разглежданата територия е с добре изградена инженерна инфраструктура.
Алтернативи за технологичното оборудване
Алтернативите за снабдяването с необходимото оборудване са общо взето в рамките на предлаганите на пазара необходими технологични съоръжения. Инвеститорът предпочита закупуване, монтиране и експлоатация на вида на тръбите, арматурата и фитингите към съоръженията, осигуряващи висока технологична сигурност, пожаро- и взриво- безопасност, минимални шумови нива, липса на емисии във водите и атмосферния въздух.
Алтернативи за периода и сроковете за реализация
Тези алтернативи са свързани основно с изискванията за предотвратяване на евентуален дискомфорт както на населението, така и на животинските видове в района.
Относно периода на строителство са разгледани следните възможни алтернативи:
- Изграждане без съобразяване на периода по време на цялата година;
- Изграждане на обекта, съобразявайки се с изискванията да не се нарушава размножителният период на биологични видове, да не се пречи на прелитащите птици, да не се затормозява населението и др.
В тази връзка е препоръчано на инвеститора и той ще се съобрази с препоръката да извърши строителните дейности в период, в които ще въздейства минимално на популацията на биологичните видове и нормалния живот на жителите на населените места.
Инвеститорът предвижда реализацията да се осъществява само в светлата част на работните дни, извън чувствителните за животинските видове периоди (прелет, размножаване и др).
Алтернативи по отношение маршрутите на движение на строителната и транспортна техника при строителството и експлоатацията
Транспортно-комуникационната инфраструктура на обекта се формира от авто- връзки с местната техническа инфраструктура.
Инвеститорът ще осъществи тези връзки с минимални подобрения на съществуващата инфраструктура, без изграждане на нова такава.
Алтернативи по отношение връзките с техническите инфраструктурни мрежи (енергийни, водопроводни, канализационни и др.)
Връзките на територията с инфраструктурните мрежи на територията могат да се осъществят или ползвайки съществуващите такива или изграждане на нови.
За осигуряване на нормалната дейност на обекта са необходими:
– Природен газ за изпълнение на технологичния процес. Доставката на предвидените количества природен газ ще се осъществява по предвиденото за изграждане газопроводно отклонение от най- близко разположената ГРМ гр. Аксаково – Етап 6 – извън урбанизираната територия с посока за Асфалтова база „Стимекс“.
– Електрическа енергия – не е необходимо електрозахранване на обекта.
– Вода за производствени, противопожарни и битови нужди – не е необходимо водоподаване на обекта
Алтернативи по отношение на здравния риск
Водещ неблагоприятен фактор по отношение на човешкото здраве както по време на строителството на площадката е шумът. Понижаването на шумовите нива може да се постигне чрез комбинирането на:
– механични прегради, непозволяващи разпространението на механичните звукови трептения във въздушна среда: временни мобилни защитни ограждения на строителната площадка, временни и постоянни стени, прегради и екрани в близост до механизацията и транспортните съоръжения. Плътните, без отвори материали и неметалните плоскости, особено с шумо- изолационно покритие, осигуряват по-добра защита срещу шума, респективно звуков комфорт за работещите и живеещите в близост.
– избор на машини и транспортни съоръжения с по-благоприятни акустични характеристики, особено за продължителните във времето, неинцидентни, работни операции.
Оптимизирането на акустичната среда допринася за поддържане на устойчива работоспособност на служителите и повишава производителността и ефективността. Алтернативният вариант, особено прилагането на машини и съоръжения, които вече са били продължително експлоатирани без обновяване и профилактика, влошава сериозно условията на труд.
По отношение на праха и токсичните агенти – вторият съществен фактор, генериращ здравен риск, съществуват алтернативи на превантивните действия с различна степен на ефективност.
Транспортните средства е необходимо да доставят насипните строителни материали пакетирани, фолирани в полиетилен и покрити, за да не се допусне разпиляване и разпрашаване от въздушните потоци.
Механичните и транспортни рискове при реализиране на ИП могат да бъдат минимизирани при избор на оборудване с фабрични защити, блокировки и изключватели, спазване на изискванията на производителите на оборудването за безопасна експлоатация и на нормативната база по здраве и безопасност при товаро-разтоварни и други технологични операции.
Физическата защита на строежа би могла да се осъществява от охраната и чрез видеонаблюдение..
Нулева алтернатива – (нереализиране на обекта)
Нулевата алтернатива, по експертна оценка, не е безспорно по-екологична, предвид следното:
– Съществуващите терени са неизползвани до момента, но статутът им не противоречи на предвижданията на ИП.
– В терена за реализация няма растителност в добро състояние, представляваща ценност.
– На сегашния етап този терен е гола площадка, за която е недопустимо да не се използва рационално притежаваният капацитет (разположение и технически възможности, инфраструктура).
Приемането на нулевата алтернатива води до запазване на сегашния, вид на терена. По прогноза реализирането на инвестиционното намерение се очаква да подобри околната среда в по-общ териториален аспект.
Нулевата алтернатива ще запази сегашното състояние и параметрите на средата и евентуално бъдещо влошаване на състоянието й.
б) взаимовръзка и кумулиране с други съществуващи и/или одобрени инвестиционни предложения;
Инвестиционното предложение има пряка връзка към съществуващата газоразпределителна мрежа на гр. Аксаково. Представлява разширение към ИП „Газо-разпределителна мрежа гр. Аксаково“, за което има издадено Решение № 102-ПР/2004 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
ИП няма връзка към други одобрени с устройствен или друг план дейности. Всички проекти в обхвата на инвестиционното предложение ще се разработят и съгласуват с контролните органи, общинските власти и съответните експлоатационни дружества.
При реализацията и експлоатацията на инвестиционното намерения няма да се засягат елементи на националната екологична мрежа, няма потенциал за възникване на трансгранични въздействия, ще се използва наличната пътна инфраструктура и няма да има нужда да се изгражда нова или измества съществуваща такава.
Не е налице възможност за кумулиране на процеси на въздействие.
в) използване на природни ресурси по време на строителството и експлоатацията на земните недра, почвите, водите и на биологичното разнообразие;
Основните природни ресурси, които ще се използват са полимерен прокат (тръби), фитинги, работна и контролна арматура и неголямо количество строителни материали, които ще се използват съгласно технологията на изграждане на подземните проводи – газопровод. При реализацията и експлоатацията на обекта няма да се използват електроенергия и питейна вода.
Изграждането и експлоатацията на обекта няма да наруши сериозно баланса на природните ресурси.
г) генериране на отпадъци – видове, количества и начин на третиране, и отпадъчни води;
При строителството няма да се формират големи количества строителни отпадъци (около 1.0 т).
Предвидените подземни проводи, се предвижда да се разполагат основно в тревни площи с рудерална растителност, поради което изкопаната земна маса ще се използва за обратна засипка на изкопните траншеи.
Възможно е да се генерират отпадъци, предимно камъни, излишни земни маси и др. Отнетият при строителството хумусен слой ще се депонира и ще се използва при хоризонталната планировка на терена.
Генерирани отпадъци на територията по време на различните стадии
Генерирани отпадъци на територията по време на строителството
№ Код Наименование на отпадъка количество
- 17 05 04 Почва и камъни, различни упоменатите в 17 05 03 – 0.6 t
- 20 03 01 Смесени битови отпадъци – 0,2 t/м
Генерирани отпадъци на територията по време на експлоатация
- Няма да се генерират отпадъци
Генерираните отпадъци ще се съхраняват предварително на обособени обозначени площадки на територията на обекта, а в последствие ще се предават за транспорт и третиране на оторизирани за съответната дейност фирми.
д) замърсяване и вредно въздействие; дискомфорт на околната среда;
Реализацията и експлоатацията на обекта не е сериозна предпоставка за предизвикване на замърсяване на околната среда и създаване на специфичен дискомфорт.
е) риск от големи аварии и/или бедствия, които са свързани с инвестиционното предложение;
Разглежданото инвестиционно предложение не е с типичен производствен характер и при реализацията или експлоатацията му не се създават рискове от възникване на инциденти, свързани със замърсяване на околната среда.
Работата с природен газ принципно обаче притежава определена доза риск от възникване на инциденти предизвикани от природни бедствия, злонамерени действия от външни субекти, технически аварии или при неправилно боравене с инсталацията от страна на обслужващия персонал. От тази гледна точка инвеститорът е предвидил и предприема действия за минимизиране на евентуалните рискове като осигурява напълно независим автоматичен контрол на дейността по експлоатация, осигуряване на пълна документация и инструкции за експлоатация на инсталацията, изключителни мерки за сигурност на съоръженията срещу външно посегателство и обслужване на най-високо ниво от квалифициран персонал.
ж) рисковете за човешкото здраве поради неблагоприятно въздействие върху факторите на жизнената среда по смисъла на § 1, т. 12 от допълнителните разпоредби на Закона за здравето.
По смисъла на на § 1, т. 12 от допълнителните разпоредби на Закона за здравето.
„Факторите на жизнената среда“ са:
а) води, предназначени за питейно-битови нужди;
б) води, предназначени за къпане;
в) минерални води, предназначени за пиене или за използване за профилактични, лечебни или за хигиенни нужди;
г) шум и вибрации в жилищни, обществени сгради и урбанизирани територии;
д) йонизиращи лъчения в жилищните, производствените и обществените сгради;
е) (изм. – ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) нейонизиращи лъчения в жилищните, производствените, обществените сгради и урбанизираните територии;
ж) химични фактори и биологични агенти в обектите с обществено предназначение;
з) курортни ресурси;
и) въздух.
Вредно въздействие върху човешкото здраве не се очаква т. к. инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с недопустимо въздействие върху нейните фактори, изредени по- горе. Запазената чистота на компонентите/факторите на околната среда няма да има отношение към евентуално последващо и да повлияе недопустимо върху здравето на хората.
2. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Инвестиционното предложение ще се реализира на територията на община Аксаково, извън урбанизираната територия на гр. Аксаково – ПИ 00182.34.24. област Варна , община Аксаково, гр. Аксаково, м. „Еди меше“, вид собственост общинска публична, вид територия Земеделска категория 3, Начин на трайно ползване /НТП/ За селскостопански път. Проектния газопровод ще води началото си от проектиран, изграден и въведен в експлоатация газопровод от „ГРМ гр. Аксаково – Етап 6 – извън урбанизираната територия за Асфалтова база „Стимекс“ /тръба РЕ 100 SDR 11 110 х10/, който е включен в Решение № 102-ПР/2004 г.
Началната и крайната точки на газопровода са със следните координати в координатна система 2005 UTM зона 35:
- Начална точка (приблизителна) – X=4793234.947 Y=687396.034
- Крайна точка (приблизителна) – X=4793103.925 Y=687392.635Технологично необходимата по време на строителството площ върху която ще се разположат строителните машини и складовото стопанство за материали ще е около 0.5 дка.
3. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет, включително на съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС.
Тук основните процеси могат да бъдат разгледани само за аспекта „по време на строителството“
Основни процеси по време на строителството на обекта
Основните процеси при реализацията на инвестиционото предложение включват проучвателни дейности, проектиране, строително монтажни работи, доставка и монтаж на технологичното оборудване.
Проектирането е първоначалният процес и е свързано с изготвяне на проектните материали по всички части, съгласно изискванията та нормативните документи. Като отделни проекти ще се изготвят както за самата площадка, така и за връзките на площадката с общинската и национална техническа инфраструктура.
След одобряване и оторизиране на проектите инвеститорът ще пристъпи към тяхното изпълнение (строителство, монтажни дейности и т.н.). Ще се прокарат и изградят връзките с инфраструктурните мрежи (газопровод):
4. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Площадката е в съседство с добре развита инфраструктура. За целите на настоящото инвестиционно предложение не се налага промяна (подобряване) на съществуващите транспортни връзки извън територията.
5. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
На този етап инвеститорът подготвя извършването на строителните дейности след получаване на всички разрешителни документи от контролните инстанции. Очаква се строителството да продължи около 1 месец. Експлоатацията на обекта ще е свързана със срока на годност на използваните строителни материали и амортизацията на машинния парк. Очертава се експлоатационен период от над 30 години. В бъдеще няма идея да бъде прекратена експлоатацията на обекта.
6. Предлагани методи за строителство.
Технологията за изпълнение на строителството включва следните фази:
Подготвителни работи и мобилизация:
откриване на строителна площадка, определяне на строителна линия и ниво, мобилизиране на човешки ресурс и техника;
Общо строителни дейности:
- изкопни работи, моделиране на терена: премахване и депониране на хумусния слой съгласно указания и определено местоположение от Община Аксаково, извършване на изкопни работи – траншеи за полагане на газопровода, като за неговото полагане ще бъде изпълнена траншея с широчина от 0.4 до 0.6 м, с максималната дълбочина от 0.9 до 1.1 м, за да бъде постигнато минимално земно покритие на газопровода от 0.8 до 1.1 м; не се предвижда използването на взривни работи;
- работи по полагане газопровода и обратно засипване: преди монтажа на газопровода дъното на траншеята ще бъде обработено до постигане на плавни преходи, ще бъде почистено от камъни, едри буци пръст и др., ще се изравни със слой от мека почва или пясък с дебелина от 0.1 м, като след полагане на газопроводната тръба около нея и на 0.1 м над нея ще се насипе със същия материал (мека почва или пясък); местоположението на проводите ще се означи със сигнална лента със съответния надпис, положена на разстояние 0.5 м под повърхността на терена; преди обратно засипване на земните маси в изкопаните траншеи, те ще бъдат почистени от замърсявания, камъни, едри буци пръст и др.;
Типично строителство на сграден фонд няма да се осъществява. Изграждането на трасето и полагането на тръбопровода ще се осъществи подземно чрез изкопаване на траншеи посредством строителна техника и полагане на тръбните връзки.
7. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Използването на природен газ за различни дейности (гориво за транспорта, гориво за домакинствата, енергоносител и др.) е голямо предимство пред използването на други енергийни източници имайки предвид опазването на компонентите на околната среда. За съжаление в България и конкретно в района на гр. Аксаково няма изградена плътна тръбопроводна мрежа за доставка на т. н. „синьо гориво“ до основните „дребни“ потребители, поради което е по-високо потреблението на по-замърсяващи енергоносители и автомобилни горива.
Инвеститорът, отчитайки тази нелицеприятна констатация и имайки предвид както изискванията за снижаване на замърсяването на околната среда така и финансовата изгода предприема начални действия за реализация на своята инициатива.
В настоящият момент територията на района е със затихнали функции. Не се използва интензивно по предназначение, а в същото време е с добри възможности и дадености за осигуряване на необходимостта от изграждане на предвиденото ИП.;
8. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.
Картовите материали показват разположението и границите на инвестиционното предложение и предоставят информация за характеристиките на средата и територията за реализация. В непосредствена близост няма разположени елементи на националната екологична мрежа. Територията на депото и съответно на площадката за реализация попада в обхвата на защитена зона “Батова” по НАТУРА 2000 с код BG 0002082 за опазване на дивите птици. Предвижданията на инвестиционното предложение не противоречат на забраните, посочени в Заповедите на Министъра на околната среда и водите, свързани със защитената зона
9. Съществуващо земеползване по границите на площадката или трасето на инвестиционното предложение.
В съседство на площадката са разположени частни и общински земи и земи извън регулация. Реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже негативно въздействие върху земеползването в съседните територии. За бъдещото развитие и планове за ползване на съседните земи не са известни конкретни данни.
10. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.
Според растително-географското райониране на България (Бондев, 1982) територията, където ще се реализира инвестиционното предложение се отнася към Европейската широколистна горска област, Евксинска провинция, Черноморски окръг.
Естествената растителност извън имота, където ще се реализира инвестиционното предложение, е от ксеротермен (сухоустойчив) тип, формираща пасища с полустепен характер (Янчева и др., 1997), обусловена от почвените и климатични условия на района. Растителната покривка е комплекс от тревни фитоценози с различни доминантни видове, които се редуват в зависимост от мощността на почвата и в повечето случаи те са отворени, с преобладаване на калцифилни видове. Характерна е засилена деградация на пасищната растителност, за което свидетелства увеличеното разнотревие и присъствието на рудерални видове. Разпространени са белизмови пасища в които са установени три сезонни аспекта, а именно: раннопролетен (ефемерен) с преобладаване на луковичната ливадина (Poa bulbosa); летен с преобладаване на лъжеовчата власатка (Festuca pseudovina), гребеновидния житняк (Agropyron cristatum); късен с преобладаване на белизма (Dichantium ischaemum) и голоосилесто коило (Stipa capillata). Участието на житните в тревостоя варира от 15 до 50%. В по-голямо обилие се срещат гребеновидния житняк (Agropyron cristatum), троскота (Cynodon dactylon) и обикновената овсига (Bromus commutatus). Разнотревието е с най-разнообразен видов състав и най-широко вариране по процентно участие – от 10 до 90%. С по-голяма честота и обилие се срещат видовете, които нямат хранителна стойност и рудералните видове: полски ветрогон (Eryngium campestre), полска паламида (Cirsium arvense), късодръжков магарешки бодил (Carduus acanthoides), млечка (Euphorbia glareosa), австрийски пелин (Artemisia austriaca), обикновен пчелинок (Marrubium vulgare), дребна перуника (Iris pumila) и други, а по-слабо са представени светлолюспестия и лерхианов пелин (Artemisia pedemontana, A. lerchiana), теснолистния живовлек (Plantago lanceolata), лечебното глухарче (Taraxacum officinalis), бялото и обикновеното подъбиче (Teucrium polium, T. chamaedrys), обикновената крупина (Crupina vulgaris), австрийския лен (Linum austriacum), жълтия равнец (Achillea clypeolata), пролетния горицвет (Adonis vernalis), вълнистия напръстник (Digitalis lanata), eдроцветното срамливче (Orlaya grandiflora), обикновеното милосърдниче (Asperula cynanchica), обикновеното и лаксмановото срещниче (Ajuga chamaepytis, А. Laxmanii), чакълната млечка (Euphorbia nicaeensis), уралската звездоглавка (Cephalaria uralensis), южното чапличе (Scandix australis), есенен мразовец (Colchicum autumnale), зимния лен (Linum bienne), теснолистния и обикновения божур (Paeonia tenuifolia, P. peregrina), жълтото асфоделине (Asphodeline lutea), седефчето (Ruta graveolens) и турската мащерка (Thymus zygioides). Бобовите заемат от 5 до 10% от тревостоя и включват главно едногодишни ефемерни или летни видове като извито сграбиче (Astragalus hamosus), дребноплодна люцерна (Medicago minima), фий (Vicia sativa), азиатска глушина (Vicia peregrina), а от многогодишните най-добре представени са обикновен звездан (Lotus corniculatus), хмелна люцерна (Medicago lupulina), сърповидна люцерна (Medicago falcata) и обикновена комунига (Melilotus officinalis).
Върху по-уплътнените почви са разпространени троскотово-пасищно-райграсови пасища, в които доминират троскот (Cynodon dactylon) и пасищния райграс (Lolium perenne). Житните растения заемат около 60% от тревостоя и освен доминантите се срещат още ливадна ливадина (Poa pratensis), броеничеста ливадина (Poa sylvicola), мека овсига (Bromus mollis), полска овсига (Bromus arvensis) и миши див ечемик (Hordeum murinum). Бобовите са застъпени с 3 до 10% като най-често се срещат сърповидна люцерна (Medicago falcata), обикновен звездан (Lotus corniculatus), хмелна люцерна (Medicago lupulina) и извито сграбиче (Astragalus hamosus). Разнотревието заема 37-40% и включва видове като теснолистния живовлек (Plantago lanceolata), лечебното глухарче (Taraxacum officinalis), млечка (Euphorbia cyparissias), висок лопен (Verbascum thapsiforme), същинско еньовче (Galium verum), горчив пелин (Artemisia absinthium), бял равнец (Achillea millefolium) и двугодишна дрипавка (Crepis biennis). Растителността в тези пасища е с ниски фуражни качества, прегаря още в началото на лятото и не може да се използва.
От храстите се срещат главно видове като източен габър (Carpinus orientalis), обикновен глог (Crataegus monogyna), обикновен люляк (Syringa vulgaris), махалебка (Prunus mahaleb), смрадлика (Cotinus coggygria), трънка (Prunus spinosa), драка (Paliurus spina-cristi), мъждрян (Fraxinus ornus), космат дъб (Quercus pubescens), шипка (Rosa canina) и други, а от лианите се среща повета (Clematis vitalba).
Територията, на която ще се реализира ИП е със статут “регионално депо за неопасни отпадъци”.
На територията, където ще се реализира проекта и в контактните зони няма местообитания на редки или застрашени от изчезване растителни видове.
В зоогеографско отношение територията, където ще се реализира инвестиционното предложение се отнася към Северната зоогеографска подобласт (Георгиев, 1982). В нея преобладават сухоземни животни, характерни за Средна и Северна Европа (Пешев, 1978; Симеонов, 1978). Видовият състав на животните се определя от характера на растителността и разпределението и в биотопа. Систематични наблюдения относно фауната на дадения район липсват. Съществуващата литературна информация се отнася само за отделни видове (Ковачев, 1925; Патев, 1950; Петров, 1954; Марков, 1960; 1970; Пешев и Боев, 1962; Страка и Герасимов, 1977; Червена книга на НРБ, т.2, 1985; Симеонов и др., 1990). Публикувани са резултати от изследвания върху състоянието на гнездещите птици и дребнобозайната фауна от Иванов и Нонев (1997) и Герасимов и др. (1997).
Съотношението между установените представители на гръбначната фауна за района, където ще се реализира инвестиционното предложение спрямо установените за цялата страна е както следва:
Влечуги – 9 вида от 36 установени за страната (Бешков, 1993) или 25 % от този брой; това са главно видове‚ обитаващи скалисти биотопи – зелен гущер (Lacerta viridis), стенен гущер (Podarcis muralis), и др.
Птици – 77 вида от 383 установени за страната (Мичев, Янков, 1993) или 20,1 % от този брой. =0 вида от тези птици фигурират в проекта за защитена зона Батова”, като 26 от тях са мигриращи. Това сравнително ниско видово разнообразие, въпреки близостта на миграционния път Via pontica се обуславя от характера на биотопа – необработваеми земи и липсата на обширни сладководни водоеми като трофични бази. Гнездовата орнитофауна включва 43 вида, а останалите 34 вида имат статус на временно пребиваващи (мигриращи, вагрантни и/или зимуващи). Видовете проявяват различна степен на свързаност с човешките селища (степен на синантропизация). Според синантропния си статус птиците попадат в следните категории:
сезонни синантропи: не се размножават на територията, но единични екземпляри или ята се срещат в пределите й в отделни периоди, напр. сива врана (Corvus corone cornix)
пасивни синантропи: размножават се на територията и са относително толерантни към проникването на антропогенни елементи в първичните местообитания, напр. градска лястовица (Delichon urbica)
начални синурбанисти: основната част от популациите на тези видове гнезди извън района и само отделни двойки се размножават на територията, напр. полско врабче (Passer montanus)
развити синурбанисти: тези видове се размножават както в района, така и извън него, и двете части на популациите са относително равностойни, напр. кукумявка (Athene noctua)
завършени синурбанисти: видове гнездещи изцяло в района и по изключение извън него, напр. Домашно врабче (Passer domesticus)
Бозайници – 18 вида от 101 установени за страната (Спиридонов, Спасов, 1993) или 17,8 % от този брой. Като цяло видовия състав е сравнително беден, а условията не са оптимални да се поддържа висока численост на популациите, поради това, че те са подложени на флуктуации. Възможно е през периода, в който са провеждани изследванията някои видове да са били в депресия. Типично степен вид е лалугера; обитатели на храсталаците са катерицата, сънливеца и таралежа, а европейската къртица се среща в откритите площи. Двата вида белозъбки и мишките са евритопни.
По-характерните видове от херпетофауната са стенния гущер (Podacris muralis), зеления гущер (Lacerta viridis) и ивичестия гущер (Lacerta trilineata). На територията, където ще се реализира инвестиционното предложение от орнитофауната преобладават главно синантропни видове като домашното врабче (Passer domesticus), полското врабче (Passer montanus), чавката (Corvus monedula), домашния гълъб (Columba livia f.domestica), гургулицата (Streptopelia turtur), свраката (Pica pica), полската врана (Corvus frugilegus) и сивата врана (Corvus corone cornix). От степните видове са наблюдавани главно дебелоклюна чучулига (Melanocorypha calandra), черноглава овесарка (Emberiza melanocephala), късопръста чучулига (Calandrella brachydactila) и полска чучулига (Alauda arvensis). Видовия състав и природозащитния статус на птиците, установени да гнездят в прилежащите територии и тези, участващи в пролетния и есенния прелет са представени в Таблица 3.8.2.1.-1. Бозайната фауна, като цяло е слабо застъпена, с отделни екземпляри от полска мишка (Apodemus agrarius), сляпо куче (Nanospalax leucodon), сив плъх (Rattus norvegicus) и заек (Lepus europaeus).
В района не са установени индивиди от редки и застрашени от изчезване видове животни..
11. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство).
Необходимата инфраструктура за връзка на площадката ще се осигури след получаване на съответните разрешителни документи от инстанциите и експлоатационните дружества. Ще се наложи извършване на хоризонтална и вертикална планировка на терена, предвиден за реализация и изграждане За целта ще се използват изкопаните земни маси и хумуса от обекта.
12. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
За дейността и реализирането на инвестиционното предложение са необходими съгласувателни документи с „Булгартрансгаз“ ЕАД, с общинските власти по отношение разрешаване на строителните дейности и депонирането на отпадъците, с МВР ГД „ПБЗН“ по отношение пожаробезопасност, с РЗИ;
При проектирането да се спазят изискванията на:
– Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове;
– Наредба № 7/22.12.2003 за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони;
– ЗУТ.
III. Местоположение на инвестиционното предложение, което може да окаже отрицателно въздействие върху нестабилните екологични характеристики на географските райони, поради което тези характеристики трябва да се вземат под внимание, и по-конкретно:
Инвестиционното предложение ще се реализира на територията на община Аксаково, извън урбанизираната територия на гр. Аксаково – ПИ 00182.34.24. област Варна , община Аксаково, гр. Аксаково, м. „Еди меше“, вид собственост общинка публична, вид територия Земеделска категория 3, Начин на трайно ползване /НТП/ За селскостопански път. Проектния газопровод ще води началото си от проектиран, изграден и въведен в експлоатация газопровод от „ГРМ гр. Аксаково – Етап 6 – извън урбанизираната територия за Асфалтова база „Стимекс“ /тръба РЕ 100 SDR 11 110 х10/, който е включен в Решение № 102-ПР/2004 г.
Началната и крайната точки на газопровода са със следните координати в координатна система 2005 UTM зона 35:
- Начална точка (приблизителна) – X=4793234.947 Y=687396.034
- Крайна точка (приблизителна) – X=4793103.925 Y=687392.635Технологично необходимата по време на строителството площ върху която ще се разположат строителните машини и складовото стопанство за материали ще е около 0.5 дка
Местоположението е избрано поради следните причини:
– Теренът е разположен в близост до съществуващи комуникационни мрежи;
– лесно осигурима е непосредствена връзка на вътрешната с външната инфраструктура;
– теренът разполага с отлични характеристики.
Поради тези предимства на визираната територия не са разглеждани други алтернативи за местоположение.
1. съществуващо и одобрено земеползване;
За реализация на инвестиционното предложение няма да се наложи ново зониране на територията. Не е наложително зониране на съседните територии и промяна на техния статут свързано с това предложение.
2. мочурища, крайречни области, речни устия;
Разглежданото ИП не е разположено в близост до мочурища, крайречни области, речни устия, като по този начин няма вероятност то да повлияе или върху него да повлияят неблагоприятни стечения на обстоятелства, възникнали от характера на ареала.
3. крайбрежни зони и морска околна среда;
Територията на бъдещото ИП е разположена доста отдалечено от крайбрежни зони и морска околна среда, поради което няма вероятност то да повлияе или върху него да повлияят неблагоприятни стечения на обстоятелства, възникнали от характера на цитираните зони.
4. планински и горски райони;
Територията на бъдещото ИП е разположена в района на населеното място които е равнинен земеделски район и е отдалечен от планински и горски райони, поради което няма вероятност то да повлияе или върху него да повлияят неблагоприятни стечения на обстоятелства, възникнали от характера на цитираните зони.
5. защитени със закон територии;
От картовите материали се виждат разположението и границите на инвестиционното предложение и предоставят информация за характеристиките на средата и територията за реализация. В непосредствена близост няма разположени елементи на националната екологична мрежа. В непосредствена близост няма разположени елементи на националната екологична мрежа. Територията на обекта и съответно на площадката за реализация попада в обхвата на защитена зона “Батова” по НАТУРА 2000 с код BG 0002082 за опазване на дивите птици. Предвижданията на инвестиционното предложение не противоречат на забраните, посочени в Заповедите на Министъра на околната среда и водите, свързани със защитената зона. В близко съседство (до 1000 м) няма разположените обекти, подлежащи на здравна защита.
6. засегнати елементи от Националната екологична мрежа;
От картовите материали се виждат разположението и границите на инвестиционното предложение и предоставят информация за характеристиките на средата и територията за реализация. В непосредствена близост няма разположени и няма да бъдат засегнати елементи на националната екологична мрежа.
7. ландшафт и обекти с историческа, културна или археологическа стойност;
Територията за реализация е равнинен земеделски район на границите на землището на гр. Аксаково. Неговото изграждане няма на промени съществено съществуващия ландшафт. В района на инвестиционното предложение няма видими или открити обекти на културно историческото наследство върху чието съществуване то да може да въздейства.
8. територии и/или зони и обекти със специфичен санитарен статут или подлежащи на здравна защита.
В съседство на площадката са разположени частни и общински земи и земи в регулация. Реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже негативно въздействие върху съседните територии.
Инвестиционното предложение ще се реализира върху територия за която няма данни за наличие на територии и/или зони и обекти със специфичен санитарен статут или подлежащи на здравна защита. Характерът на ИП не е предпоставка за възникване на въздействия върху такива зони и територии.
9. Тип и характеристики на потенциалното въздействие върху околната среда, като се вземат предвид вероятните значителни последици за околната среда вследствие на реализацията на инвестиционното предложение:
Характерът на ИП не е предпоставка за възникване на потенциални значими вредни въздействия водещи до значителни последици за компонентите на околната среда.
10. Въздействие върху населението и човешкото здраве, материалните активи, културното наследство, въздуха, водата, почвата, земните недра, ландшафта, климата, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии.
Вредно въздействие върху човешкото здраве не се очаква т. к. инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с последващо влияние върху хората.
Не се предвижда вредно въздействие и върху материални активи. Използването на природните ресурси е в нормални рамки за дейността.
Въздействие върху атмосферния въздух с емитиране на вредни вещества се очаква да е минимално, няма да се реализират горивни процеси или такива които отделят високи нива на вредни емисии в атмосферата.
Въздействието върху територията на реализация (почви, растителен и животински свят, ландшафт) е пряко, незначително, възстановимо. Няма да се реализира въздействие върху и без това бедния от към разнообразие животински и растителен свят.
Въздействието върху повърхностните и подземните водите също ще е несъществено, минимално. Отпадъчни води от обекта не се генерират.
Вредните физични фактори ще се формират временно (през строителния период), въздействие минимално, обратимо, без кумулативен ефект. Очакваните инцидентни нива на шум при строителството ще са в границите на около 50 dBA.
Няма да има недопустимо вредно въздействие върху околната среда от генерирани отпадъци, тъй като те ще са минимално количество, дори и през строителния период и ще се третират организирано от оператора по чистота за региона.
Не се въздейства върху човешкото здраве, защитени природни обекти, културно исторически паметници.
Няма дя се променят характеристиките на ландшафта (изгледни пространства, вид на ландшафта и др).
При нормална експлоатация няма предпоставки за възникване на аварийни ситуации.
11. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до инвестиционното предложение.
Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвиква въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа и защитената зона по “Натура 2000”, които са разположени на десетки километри от площадката.
Евентуалното въздействие върху защитената зона по “Натура 2000” ще е следното:
Прогноза за въздействието върху съществуващата растителност
При реализацията на проекта не се очаква отрицателно въздействие върху растителността в района. Изграждането на инсталацията и съпътстващите инфраструктурни връзки няма да засегне площи с естествена растителност. Унищожаването на рудералната растителност няма да се отрази върху състоянието на автохтонната (коренна) флора в района и растителното биоразнообразие като цяло. Няма да бъдат унищожени типове природни местообитания, включени в Приложение № 1 на ЗБР.
Прогноза за въздействието върху животинския свят
Върху представителите на животинския свят няма да бъде оказано значително негативно влияние, тъй като преобладаващата част от техните малочислени популации са изтласкани от близостта на промишлената зона на града. Размножаването им няма да се подтисне, тъй като се очаква само известен прогонващ ефект, който няма да повлияе и върху числеността и плътността на популациите, като не се очаква унищожаването на биологични видове, както по време на строително-монтажните работи, така и при експлоатацията на обекта поради ограничения брой обслужващ персонал.
На територията, където ще се реализира инвестиционното предложение няма добри условия за обитание на животински видове, гнездене и укриване на птици. Тъй като в близост до площадката няма обработваеми площи и влажни биотопи и няма условия за изхранването на прелетните и зимуващите птици не се очаква отрицателно въздействие върху биологичните видове и по-специално върху орнитофауната с оглед използването на прилежащите територии за почивка по време на прелета.
Не се очаква негативно въздействие върху представителите на бозайната фауна, тъй като числеността на популациите им е ниска и е свързана главно с антропогенната дейност предвид близостта на селото и вилната зона.
Предвид обстоятелството, че повечето от характерните за района видове са с различна степен на синантропизация се очаква възстановяване и увеличение на числеността на популациите.
Мерки за намаляване на отрицателните последици
Превозните средства, които ще се използват по време на строителството ще се движат с ограничена скорост за да не са заплаха за представителите на животинския свят.
Да се запознаят работещите в обекта, че в района има животински видове с природозащитен статус, както и с необходимостта от тяхното опазване.
При изграждането и поддържането на зелената система на територията на инвестиционното предложение да се осъществява растителна защита без използване на пестициди и според принципите на биологичното производство, определени с Наредба № 22/2001 за биологичното производство на растения, растителни продукти и храни от растителен произход и неговото означаване върху тях.
Заключение
По отношение на растителния свят, при реализацията на инвестиционното предложение не се очаква отрицателно въздействие, тъй като не се засяга обработваема земеделска земя, където не се срещат местообитания на видове с природозащитен статус
По отношение на животинския свят, при реализацията на инвестиционното предложение не се очаква отрицателно въздействие. Загубата на хабитати на някои гнездещи видове птици с природозащитен статус ще бъде незначителна с оглед близостта на сходни биотопи в близост до територията. Тъй като повечето от характерните за района видове са с различна степен на синантропизация се очаква възстановяване и увеличение на числеността на популациите.
През строителния период неминуемо ще се засегне растителността в обсега терена. Поради близостта на населеното място чувствителните животински видове са изтласкани от местообитанията си. Възможни са и индиректни незначителни въздействия върху растителния и животински свят от нарушените земи и почви (лишаване от местообитания на животни и растения). Не се очаква кумулативно въздействие.
Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение няма да окаже недопустимо негативно въздействие върху отдалечената защитената зона “Батова” поради слабото представяне в района на защитени биологични видове (животински и растителни) и техните хабитати и местообитания, както и липсата на сериозни производствени процеси при експлоатацията, емитиращи вредни вещества в компонентите на околната среда (въздух, води или почви).
12. Очакваните последици, произтичащи от уязвимостта на инвестиционното предложение от риск от големи аварии и/или бедствия.
Бъдещото инвестиционно предложение не е подложено на риск от големи аварии и бедствия. Поради това не се очакват никакви последици спрямо неговото съществуване произтичащи от големи аварии. При евентуални природни бедствия (земетресения, наводнения и др.) биха могли да настъпят определени събития, водещи до невъзможността за експлоатацията му.
13. Вид и естество на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).
Възникналите, макар и минимални въздействия ще са с временен непряк характер (при строителните дейности), с очакван минимален отрицателен ефект.
14. Степен и пространствен обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой на населението, което е вероятно да бъде засегнато, и др.).
Степента и обхватът на въздействие ще е ограничен изключително на територията на обекта и минимален за съседните територии т.е. в землището на гр. Аксаково. Няма да има засегнато население от съседни населени места.
15. Вероятност, интензивност, комплексност на въздействието.
Вероятността за поява на въздействие е сведена до възможният минимум с предвидените от инвеститора мерки за предотвратяване на аварийни ситуации или намаляване и ликвидиране на последствията. Евентуалните въздействия ще са с ниска интензивност и комплексност.
16. Очакваното настъпване, продължителността, честотата и обратимостта на въздействието.
Настъпването на въздействията е свързано с началото на строителните дейности. Продължителността на въздействията се ограничава основно по време на строителните дейности, а при експлоатация на обекта е сведена до минимум. По отношение на атмосферния въздух, водите, влиянието на отпадъците, вредните физични фактори, биоразнообразието въздействието е минимално и обратимо. По отношение на почвите, ландшафта, е обратимо и възстановимо.
17. Комбинирането с въздействия на други съществуващи и/или одобрени инвестиционни предложения.
В района на това инвестиционно предложение няма подобни такива с чиито въздействия то би могло да формира комбиниране и наслагване на евентуалните въздействия.
18. Възможността за ефективно намаляване на въздействията.
Характерът на ИП е такъв, че евентуалните въздействия породени от неговата реализация и експлоатация ще са изключително минимални и поради това няма нужда от по-ефективното им намаляване.
19. Трансграничен характер на въздействието.
От реализацията на инвестиционното предложение няма да възникнат проблеми в контекста на трансгранично замърсяване.
20. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с избягване, предотвратяване, намаляване или компенсиране на предполагаемите значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.
Природният газ не генерира отрицателни емисии в околната среда.
Основните стационарни съоръжения – газорегулаторен пункт (ГРП), тръбопроводи, спирателни кранове и др. ще бъдат технически херметизирани и в района около тях практически е невъзможно замърсяване на въздуха. Основните инградиенти на природния газ са: метан ~ 98% и етан ~ 1.5%. Съдържанието на сероводород в природния газ е под 0.04% и поради това газът не се категоризира като суровина, съдържаща сероводород.
Транспортираният природен газ има следния компонентен състав:
- метан – 96.732%
- етан – 1.668%
- пропан – 0.537%
- бутани – 0.087%
- пентани – 0.016%
- хексани – 0.009%
- азот – 0.755%
- въглероден двуокис – 0.097%
Физико-химичните свойства на газа са:
- плътност на газа при нормални условия – 0.6931 кг/нм³
- нисша калоричност – 8129 ккал/нм³
- висша калоричност – 9012 ккал/нм³
- долна критична граница на взривяване – 4.97 обемни %
- горна критична граница на взривяване – 15.97 обемни %
Данните са съгласно сертификат на Булгартрансгаз
Както се вижда от горепосочените данни, природният газ е по-лек от въздуха и при авария се разсейва в атмосферата.
Възможността за перфектна настройка на горивните системи предотвратява образуването на СО почти напълно, а СО2 в сравнение с останалите горива е в значително по-малки количества. Начинът на горене (фронтово) и съставът на газа гарантират силното намаляване емисиите на азотни окиси.
Необходимо е при извършване на строителството и експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.
По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът да предвиди следното:
Мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда по време на строителство:
– при строителството да се използват най-кратките маршрути за придвижване на автотракторната техника;
– използване на съществуващата инфраструктура;
– депониране и съхраняване на хумусния слой и използването му при озеленителните мероприятия;
– недопускане течове на нефтопродукти от строителната и транспортна техника върху земята и почвите през строителния период;
– регламентирано управление на генерираните отпадъци;
– спазване на нормативните документи регламентиращи проектирането и строителството на газоснабдителни системи;
– установяване на добра организация на строителните процеси;
– провеждане на инструктаж на работниците за дейностите по опазване на околната среда и техните задължения и отговорности, съобразно конкретни видове и обем работи;
– провеждане на технически контрол за изправност на механизацията с цел предотвратяване на изтичането на масла и други нефтопродукти, както и недопускане на ремонтни дейности на повредена техника на територията на строителната площадка;
– контрол по ограничаване действията на работниците и механизацията само в рамките на определените с инвестиционен проект необходими площи; недопускане на отъпкване, замърсяване и разрушаване на терените граничещи със строителната площадка;
– своевременно почистване на строителната площадка от всички ненужни препятствия, отпадъци и излишни земни маси; разделно събиране, временно складиране предаване и депониране на генерираните СО на подходящите за целта места;
– периодично оросяване на земните маси, източници на прахови емисии, при необходимост.
– след приключване на строителните дейности по полагане на газопровода, водопровода и електрически кабел ще бъде извършена техническа рекултивация на засегнатия терен;
– всички дейности по прокопаването на уличната мрежа да се извършват при подходящи атмосферни условия (по-висока влажност и слаби ветрове);
– прокопаването на траншеята, полагането на тръбите и обратната засипка да се извършват на отделни участъци, в кратки срокове (между изкопаването и засипването) с цел намаляване на емитирания прах от формираните депа;
– почистването на краищата на тръбите преди заварка чрез бластиране да се осъществява в камерна кутия, за да се събира и оползотворява шлаката;
– механичното почистване на газопровода от вътрешната страна да се извършва на къси отделни участъци и изтласкваният въздух да се почиства на изхода от праха;
– да се сведе до минимум движението на автотракторна техника по трасето на работа;
– да се минимизира движението на незаети в строителството автомобили;
– автотракторната техника да се концентрира на по-къси участъци за по-бързо приключване на дейността в определения участък;
– прокопаването и обратната засипка да се извършат с високопроизводителни машини, в кратки срокове.
– да се използват машини, работещи по обекта в отлично техническо състояние по отношение на замърсяване на околната среда, недопускащи течове на нефтопродукти в почвата и незамърсяващи околната среда;
– при оформянето на строителната полоса да не се допуска разширение извън предписаните сервитутни граници;
– да не се допуска погребване на отпадъци в траншеята;
– при обратната засипка да се изпълни изкопът отначало с негодната мъртвица, върху която да се насипе хумусът без да се валира, а да се остави за самостоятелно слягане под въздействието на природните условия;
– да се сведе до минимум преминаването през зелени площи и да се извърши след преминаването техническа и биологическа рекултивация.
Мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда при експлоатация:
– спазване на нормативните документи регламентиращи експлоатацията на газоснабдителни системи;
– разработване на авариен план за обекта, съгласно чл. 35, ал.1 от Закона за защита при бедствия и провеждане на обучение на обслужващия персонал за защита при бедствия;
– прилагане на подходящи мерки за управление на риска съгласно информацията в Информационния лист за безопасност;
– поддържане в изправност на технологичното оборудване на обекта, включително предпазно-отсекателната арматура, която осигурява автоматично прекратяване на подаването на газ при промяна в параметрите на настройка на вход и изход;
21. Обществен интерес към инвестиционното предложение.
За своето инвестиционно предложение собственикът е информирал община Аксаково, , РИОСВ – Варна, „Булгартрансгаз“ ЕАД, МВР ГД „ПБЗН“ и посредством Обява местното население и евентуалните заинтересовани лица.
До настоящия момент при инвеститора не са получени мнения и становища относно реализацията на инвестиционното му предложение.
За инвеститора:
/Даниеле Романело/
